Organizacja nowego roku szkolnego w naszym przedszkolu

  • Kategoria: Aktualności
  • Opublikowano: poniedziałek, 03, sierpień 2020 12:00

Kilka słów organizacyjnych związanych

z nowym rokiem szkolnym 2020/2021

 

Ze względu na trwającą epidemię oraz niepokojące rosnące wskazania, na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań. Zapewne każdy z Was ma jedno: „Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny w naszym przedszkolu?”  My również mamy wiele wątpliwości, na które nie mamy odpowiedzi. Wszystko zależy od przebiegu epidemii oraz wprowadzanych ustaleń odgórnych. W związku z tym, wyprzedzając zdarzenia, uwzględniając na ten moment obowiązujące wytyczne, chcielibyśmy Państwu przekazać kilka ważnych informacji organizacyjnych, ustalonych na ten moment.  

Nadchodzący wrzesień będzie wyglądał inaczej niż każdy inny. Musimy się do niego wspólnie przygotować, przede wszystkim ze względu na obowiązujące ustalenia sanitarne oraz własne przemyślenia organizacyjne. Prosimy o wyrozumiałość. Dla nas również jest to bardzo trudny czas, w szczególności w zakresie właściwego planowania organizacyjnego. W związku z tym prosimy o zapoznanie się z poniższymi ustaleniami:

1.     Po pierwsze – potrzebujemy od Państwa informacji n/t obecności Waszego dziecka w przedszkolu od 1 września 2020 r. Jest to dla nas niezbędne organizacyjnie zarówno pod względem przygotowania bloku żywieniowego, jak i działalności poszczególnych oddziałów, w tym przyprowadzania i odbioru dzieci z przedszkola. W związku z tym prosimy o przekazanie drogą mailową: sekretariat@pp11wpolicach lub telefoniczną: 91 3177 296 lub 507 079 060 informacji tylko w przypadku czasowej rezygnacji z pobytu dziecka w przedszkolu od 1 września z określeniem terminu powrotu najpóźniej do dnia 28.08.2020r.

2.     Ze względu na konieczność zachowania szczególnej ostrożności, częstej dezynfekcji pomieszczeń, noszenia maseczek i rękawiczek w pomieszczeniach zamkniętych, do odwołania, nie planujemy możliwości wchodzenia rodziców/opiekunów do wnętrza placówki, aby móc zachować dystans społeczny, wymagany stan higieny oraz zniwelować ilość osób dorosłych przebywających w placówce tylko do jej pracowników. Czyli zamiast przed drzwiami sali zabaw będziecie Państwo musieli pożegnać się z dzieckiem przed ustalonymi drzwiami przedszkola, na których podamy informację typu np.: „wejście dla dzieci z grupy 5”. Wasze dzieci będą odbierane przez wyznaczonych pracowników, którzy odprowadzą je po przebraniu do wyznaczonej sali, a po południu wydadzą tymi samymi drzwiami. W związku z tym możliwe, że trzeba będzie poczekać. Będziecie musieli na taką sytuację przygotować przede wszystkim swoje dziecko, ale również i siebie. Wzajemne zaufanie i cierpliwość będzie w tej sytuacji konieczna. Z powyższego powodu prosimy o pożegnania z dzieckiem: krótkie, spokojne, pozytywne, z uśmiechem.

3.     W związku z powyższym, aby rozładować ilość osób przyprowadzających i odbierających dzieci z przedszkola w tych samych godzinach, prosimy o ich przemyślenie, abyśmy wspólnie mogli rozładować niepotrzebne przestoje, szczególnie w początkowym okresie otwarcia placówki po wakacjach, do momentu, gdy nabierzemy wprawy w tym zakresie. Z naszych obserwacji wynika, że największy ruch w naszej placówce odbywał się w godzinach: 7.45 – 8.30 i 14.30 – 15.15.

4.     Z powodów oczywistych do przedszkola będą mogły być przyprowadzane tylko dzieci zdrowe, bez wskazań chorobowych typu: temperatura, katar, kaszel, ból, złe samopoczucie, itp. tj. w szczególności przy objawach infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego codziennie będzie mierzona temperatura. Prosimy więc o nie podawanie leków zbijających temperaturę przed wyjściem dziecka do przedszkola. Przy kilkakrotnym wskazaniu temperatury 37,5 st. C będziemy od razu kontaktować się z Państwem w celu odebrania dziecka z placówki. Rolą rodziców/opiekunów będzie sprawdzenie medyczne powodu wskazania podwyższonej temperatury oraz podanie informacji zwrotnej do przedszkola. Niezbędne jest więc przekazywanie bieżących informacji n/t stanu zdrowia dziecka, w tym o przyczynach nieobecności związanych z chorobą.

5.     Niezbędna jest aktualizacja numerów Państwa telefonów w przypadku ich zmiany. Przedszkole musi posiadać minimum dwa aktualne numery kontaktowe. Jeśli uległy zmianie lub chcecie Państwo podać kolejny – prosimy o zgłoszenie telefoniczne.

6.     Dzieci rodziców/opiekunów bądź innych osób przebywających na kwarantannie, podejrzanych o możliwość wystąpienia zakażenia oraz osób zakażonych nie będą mogły przebywać w przedszkolu. Zatajenie tej informacji grozi skutkiem prawnym.

7.     W sytuacjach wystąpienia podejrzenia zachorowania na Covid – 19 wśród domowników bądź znajomych, z którymi mieli Państwo i Wasze dzieci kontakt – prosimy o natychmiastowe powiadomienie placówki w celu podjęcia dalszych kroków sanitarnych.

8.     W przypadku zgłoszenia zachorowania wśród dzieci, pracowników, rodziców, opiekunów - jesteśmy zobowiązani zgłosić sytuację do Stacji Sanitarnej, organu prowadzącego, kuratorium, z koniecznością natychmiastowego zamknięcia placówki do odwołania.

9.     Dziecko powinno przychodzić do przedszkola w świeżej, wyprasowanej odzieży. Dodatkowo prosimy o przygotowanie: podpisanego imieniem i nazwiskiem worka z materiału a w nim spakowanie, podpisanych zapasowych rzeczy dziecka: majteczek na zmianę, koszulki z krótkim rękawem, spodenek lub spódniczki, skarpetek, chusteczek mokrych i higienicznych. Wszystkie rzeczy będą codziennie przez Państwa przynoszone i zabierane. Prosimy o ich uzupełnianie i wymianę na czyste, prasowane w temperaturze 60 st. Dla dzieci młodszych 3-4 letnich będzie również potrzebny drugi, podpisany worek a w nim: podpisane „śliskie nakrycie”, które będzie przez nas wykorzystywane do okrycia dziecka, gdyby zasnęło podczas poobiedniego odpoczynku. Na  ten moment rezygnujemy z przynoszenia piżamek. Kapcie – muszą być podpisane długopisem na boku podeszwy – jako jedyne będą zostawać w przedszkolu. W zależności od pogody, możliwe, że już we wrześniu, będziemy prosić Państwa o przyniesienie kaloszy również podpisanych.

10.  Jednym z najważniejszych zadań dla Państwa będzie wymaganie od swojego dziecka dokładnego mycia rąk mydłem w płynie, gdyż ta czynność będzie wielokrotnie powtarzana w ciągu dnia w przedszkolu i to od Państwa w tej chwili zależy, czy Wasze dziecko będzie robiło to dokładnie i właściwie.

11.  Niestety nie będzie można przynosić do przedszkola zabawek z domu, tym bardziej przytulanek, gdyż my również na czas epidemii musieliśmy je schować lub ograniczyć te zabawki, które są trudne do dezynfekcji. Wprowadziliśmy również tzw. „kwarantannę zabawek”, czyli w każdy dzień tygodnia bawimy się czymś innym.

12.  Sale zabaw w chwili obecnej wyglądają inaczej niż zwykle. Brak w nich dywanów oraz zabawek trudnych do dezynfekcji. Korzystamy z krzesełek, karimat, materacy pokrytych dermą oraz plastikowych leżaków.

13.  Stoliki i krzesełka są dezynfekowane kilkakrotnie w ciągu dnia, zabawki – po zabawie i na koniec dnia. Po wyjściu ostatniego dziecka sala zabaw jest wietrzona a podłoga myta środkiem dezynfekującym, aby kolejnego dnia Państwa dzieci mogły przyjść do właściwie przygotowanej sali. Z tego względu prosimy o punktualność ostatnie osoby odbierające swoje dzieci z przedszkola.

14.  Również w trakcie pobytu dzieci w przedszkolu sale zabaw będą musiały być wielokrotnie wietrzone,  a zabawy na przedszkolnym placu zabaw będą miały miejsce w ustalonych sektorach lub rotacyjnie tak, aby dzieci nie mieszały się z dziećmi z innych grup. Sprzęt rekreacyjny – będzie również dezynfekowany przed wyjściem dzieci na podwórko. W przypadku opadów deszczu nie jest to konieczne.

15.  Rodziców/opiekunów chcących porozmawiać z nauczycielem prosimy o zakładanie maseczek oraz zachowanie dystansu społecznego. Ustalimy jeszcze formę, jak będą mogły przebiegać dłuższe spotkania.

16.  Podobnie - spotkania/zebrania z rodzicami. Na ten moment nie wiemy, jak będą mogły być planowane. Może będziemy musieli podzielić Państwa na podgrupy i spotykać się oddzielnie z zachowaniem dystansu społecznego, w innych warunkach niż zazwyczaj lub informacje będą przekazywane Państwu drogą elektroniczną np. poprzez naszą stronę internetową? W związku z tym wraz z początkiem roku szkolnego będziemy Państwa prosić o aktualne adresy mailowe.

17.  Ze względu na obostrzenia sanitarne – na chwilę obecną, nie planujemy żadnych imprez z oraz uroczystości o charakterze masowym. Do odwołania będą odbywać się tylko w ramach poszczególnych grup, bez udziału rodziców, czy innych osób z zewnątrz.

18.  Główne informacje będą podawane poprzez stronę internetową przedszkola lub czasami poprzez maile do każdego z Państwa. Prosimy więc o zaglądanie i czytanie ważnych informacji i ogłoszeń.

19.  Wszelkie zapytania o treści ogólnej lub finansowej można kierować telefonicznie lub mailowo na adres placówki. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

20.  Mamy nadzieję, że sprawnie zaplanowane oraz wspólnie podejmowane działania przyczynią się do szybkiego opanowania zmienionych warunków organizacyjnych, czego Państwu i sobie gorąco życzymy, w sposób szczególny w obecnej sytuacji.

21.  Gdyby sytuacja miała ulec zmianie powiadomimy Państwa o tym poprzez naszą stronę internetową. Prosimy również o śledzenie aktualnych komunikatów rządowych i sanitarnych.

 

 

Przydział grup i ich rozmieszczenie w obu budynkach

 

 

1.     Budynek „A” – ul. Przyjaźni 1

 

Ø  Grupa 1 – 3 latki – Motylki

Wychowawcy: Panie Emilka i Agnieszka

Ø  Grupa 2 – 3 latki – Jeżyki

Wychowawcy: Panie Anetka i Monika

Ø  Grupa 3 – 4 latki – Stokrotki

Wychowawcy: Panie Dorotka i Madzia

Ø  Grupa 4 – 4 latki – Słoneczka

Wychowawcy: Panie Sylwia i Edytka

Ø  Grupa 5 – 4,5 latki – Zajączki

Wychowawcy: Panie Ela i Kasia

Ø  Grupa 6 – 3 latki – Kotki

Wychowawcy: Panie Maja i Beatka

 

2.     Budynek „B” – ul. Przyjaźni 33

 

Ø  Grupa 7 – 5,6 latki – Misie

Wychowawcy: Panie Ania i Marta  

Ø  Grupa 8 – 5 latki – Pszczółki

Wychowawcy: Panie Wioletka i Madzia

Ø  Grupa 9 – 6 latki – Skrzaty

Wychowawcy: Panie Madzia i Marta

Ø  Grupa 10 – 5,6 latki – Tygryski

Wychowawcy: Panie Dorotka i Ela

Ø  Grupa 11 – 6 latki – Sowy

Wychowawca: Pani Klaudia

 

v  Uwaga – dzieci z grupy Żabek, po odejściu starszych kolegów do szkół, zostały połączone z grupą Tygrysków

Portale Edukacyjne